Субота, 28 січня 2023 |

Учасникам антитерористичної операції, визнаними інвалідами внаслідок виконання обов’язків військової служби та членам їх сімей може бути призначена пенсія за їх вибором за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (за наявності відповідної кількості страхового стажу) або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (за умови звільнення з військової служби).

Пенсії по інвалідності.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» надає право на призначення пенсії по інвалідності демобілізованим військовослужбовцям, які брали участь в АТО та отримали групу інвалідності.

Пенсія демобілізованим військовослужбовцям за нормами цього Закону призначається головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області за поданням відповідного відомства. Тобто із заявою про призначення пенсії необхідно звертатися у відповідну силову структуру, в якій особа проходила військову службу.

Пенсія по інвалідності, призначається в таких розмірах:

інвалідам війни: I групи – 100 відсотків, II групи – 80 відсотків, III групи – 60 відсотків відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця.    

Іншим інвалідам з числа військовослужбовців: I групи – 70 відсотків, II групи – 60 відсотків, III групи – 40 відсотків відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця.

Для призначення пенсії по інвалідності в головному управлінні надаються наступні документи:

- грошовий атестат;

- довідка про додаткові види грошового забезпечення;

- наказ про виключення із списків особового складу військової частини (звільнення);

- довідка з військкомату, що особа була призвана по мобілізації та з якого часу;

- довідка МСЕК про встановлення групи інвалідності;

-військово-медичні документи, які підтверджують поранення, контузію, каліцтво, захворювання, одержане при захисті Батьківщини;

- копії паспорта, ідентифікаційного коду;

- довідка про відкриття рахунку у відділенні АТ “Ощадбанк”;

- заява;

- копія посвідчення учасника бойових дій, інваліда війни, тощо.

Строки призначення пенсій

Згідно  Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія призначається з дати визнання інвалідом, але не раніше дати, по яку виплачено грошове забезпечення.  Якщо звернення відбулося протягом трьох місяців після звільнення з військової служби - з дати наступної за датою звільнення, але не раніше дати по яку виплачено грошове  забезпечення.

Виплата пенсій УЧАСНИКАМ АТО, які вже є пенсіонерами:

- виплата військових пенсій на час призову по мобілізації не припиняється. Крім того є можливість проведення її перерахунку після повторного звільнення з військової служби;

- на весь період служби (роботи на посадах) у силових відомствах – виплата призначеної пенсії проводиться в повному обсязі. Не здійснюються лише виплата надбавок, поточної індексації, які нараховувались до пенсії як непрацюючим пенсіонерам.

Пенсії у зв’язку із втратою годувальника

Якщо годувальник мав право на пенсійне забезпечення по кільком законам – то вибір закону, по якому буде призначена пенсія в разі втрати годувальника, визначається з точки зору доцільності – де розмір вище

Якщо пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вперше,  із заявою члени сім’ї  мають звертатися у відповідну силову структуру, в якій годувальник проходив військову службу.

УВАГА !!! У випадку, коли годувальник являвся одержувачем пенсії  за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або пенсія в разі втрати годувальника вже була призначена одному з утриманців, заява на призначення пенсії подається до органів Пенсійного фонду.

До членів сімей, які мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника належать:

а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;

б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або є інвалідами;

г) дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати;

д) дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працює.

Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку.

Лише по Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»  дружині, яка зайнята доглядом за дітьми загиблого (померлого внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби ), до досягнення ними 8-річного віку незалежно від факту роботи призначається пенсія в разі втрати годувальника.

Лише по Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»  батьки та дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження військової служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні службових обов'язків, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або якщо вони є інвалідами.

Вік виходу на пенсію по втраті годувальника, враховуючи зниження пенсійного віку.

Дата народження

матері дружини

по 30.09. 1961 включно

  1. 10.1961 –

31.03.1962

01.04.1962 - 30.09.1962

  1. 10.1962 –

31.03.1963

01.04.1963 - 30.09.1963

Вік виходу на пенсію по втр. год.

50 років

50 років

 6 місяців

51 рік

51 рік

6 місяців

52 роки

Дата народження

матері дружини

  1. 10.1963 –

31.03.1964

01.04.1964 - 30.09.1964

  1. 10.1964 –

31.03.1965

01.04.1965 - 30.09.1965

  1. 10.1965 –

31.03.1966

Після 01.04.1966

 

Вік виходу на пенсію по втр. год.

52 роки

6 місяців

53 роки

53 роки

6 місяців

54 роки

54 роки

6 місяців

55 років

Розміри пенсії у зв’язку із втратою годувальника.

Пенсія у разі втрати годувальника за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»  призначається у таких розмірах:

- 70 відсотків грошового забезпечення загиблого годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї;

- 90 відсотків грошового забезпечення загиблого годувальника на двох і більше членів сім’ї, але не менше ніж 40 відсотків на кожного непрацездатного члена сім‘ї. Тобто якщо пенсія в разі втрати годувальника призначається на 2-х утриманців – на кожного  45%, на 3-х і більше  40 %.

Мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника  на кожного члена сім’ї становить два прожиткові мінімуми, встановлених для осіб, що втратили працездатність. (на даний час 2494грн. (1247грн. х2).

Для призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника за нормами «військового» закону подаються наступні документи:

- грошовий атестат;

- довідка про додаткові види грошового забезпечення;

- наказ про виключення зі списків особового складу військової частини (звільнення з військової служби);

- довідка з військкомату, що особа була призвана по мобілізації та з якого часу;

- копії паспорта, ідентифікаційного номеру;

- копія свідоцтва про смерть;

- копія свідоцтва про народження (в разі призначення пенсії дитині);

- копія свідоцтва про шлюб;

- довідка про навчання (в разі призначення пенсії дитині);

- довідка про відкриття рахунку у відділенні АТ “Ощадбанк”;

- заява.

Строки призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника.

За нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»  пенсія призначається з дати загибелі (смерті), але не раніше дати, по яку виплачено грошове забезпечення.

У разі несвоєчасного звернення, пенсія за минулий час повертається не більше як за 12 місяців.

В будь-якому випадку, якщо утриманець ВЖЕ Є ПЕНСІНЕРОМ, відбуватиметься перехід з одного виду пенсії на інший з дати подання відповідної заяви.

Розміри пенсії (за наявності права на військову пенсію, у разі встановлення інвалідності):

інваліду І групи

100 % грошового забезпечення, яке виплачувалося цьому військовослужбовцю за останньою посадою на день звільнення з військової служби

інваліду ІІ групи

80 %

інваліду ІІІ групи

60 %

  • Надбавки та підвищення до пенсії учасникам АТО:

для інвалідів війни I групи

50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)

для інвалідів війни II групи

 40 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)

для інвалідів війни III групи

30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)

для учасників бойових

25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)

  • Мінімальні пенсійні виплати з урахуванням підвищень, допомоги, доплат та надбавок не можуть бути нижче:

для інвалідів I групи

285 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

для інвалідів II групи

255 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

для інвалідів III групи

225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

для учасників бойових дій

165 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність